Våra återförsäljare har ett brett urval av Husky & Finnmaster båtar

18.3.2020

I denna exceptionella tid har båtmässor och evenemang runtom i Skandinavien blivit inhiberade eller framflyttade. Men våra båtar har inte försvunnit. Hos våra fantastiska återförsäljare kan du bekanta dig med ett brett urval av Husky och Finnmaster båtar.

Hitta din närmaste återförsäljare

Finnmaster R6

HUSKY R5 KORAD SOM VINNARE I STORTEST MELLAN ALUMINIUMBÅTAR

5.2.2020

Husky R5 blev utsedd som vinnare i den finska Vene 2/2020-tidningens stora aluminiumbåtstest. De andra båtarna i testet var AMT 175 BRF, Buster X, Cross 54 BR, Falcon BR5 ja Faster 525 SC. Av de testade båtarna var Husky R5 den snabbaste och den mest ekonomiska. Dessutom hade den bästa styregenskaper även när vågorna växte.

”Baserat på testgruppens rådgivande poäng är Husky R5 en vinnare, inte enbart pga sin snabbhet eller ekonomiska egenskaper. Husky R5 är kort sagt en båt utan större brister eller problem. Den är bra i sjögång och är allmänt praktisk.”

BÅTMÄSSORNA 2020 KICKAR IGÅNG

9.1.2020

Nästa vecka inleds säsongen för båtmässor. Oss kan du träffa på följande båtmässor:
Boot Düsseldorf 18.-26.1.2020
Båtmässan i Göteborg 1.-9.02.2020
Dra til sjøs i Bergen 6.-9.2.2020
Vene Båt i Helsingfors 7.-16.2.2020
Meremess i Tallinn 6.-8.3.2020
Allt för sjön i Stockholm 6.-15.3.2020

Du är välkommen att hälsa på oss och bekanta dig med Finnmaster och
Husky båtarna!

FINNMASTER P8 – Motor Boat Awards 2020-finalist

4.12.2020

Finnmaster P8 har gått vidare som finalist för det prestigefyllda priset Motor Boat Awards 2020. P8 är nominerad i Wheelhouse and cockpit cruisers-kategorin. Priscermonin äger rum den 21 januari 2020 i Dusseldorf.

Läs mer om Finnmaster P8
Läs mer om Motor Boat Awards 2020

FINNMASTER P8 – Motor Boat Award 2020 Finalist

FINNMASTER T6 – DEN SPORTIGA DAYCRUISERN

12.9.2019

Den nya Finnmaster T6 modellen är en perfekt kombination av modern toppdesign, praktiska detaljer och sportigt utseende. Båtens dynamiska linjer, stiliga dekaler och förens LED ljus fulländar ett fartfyllt intryck. Den kraftiga skrovkonstruktionen gör båten till en säker och mångsidig partner på havet utan att snåla påkörupplevelsen. Båten är klassad för en motor på 130-200 hästkrafter.

FINNMASTER R6 – FÖR DE SOLIGA SOMMARDAGARNA

12.9.2019

Nyheten Finnmaster R6 passar utmärkt till såväl vattensporter som till dagsturer, fiske eller som förbindelsebåt. Denna bowrider är mångsidig och enkel att röra sig i, med flera sköna ställen att hänga på och många praktiska detaljer som gör färden enklare och tryggare för hela familjen. Den har en omfattande standardutrustning som inkluderar eleganta LED-framlyktor, bord, fendrar med tillhörande skyddspåsar samt 9” kartplotter. Båten är klassad för en motor på 130-200 hästkrafter.

FINNMASTER-MODELLSORTIMENTET FÖRNYAS

12.9.2019

Finnmaster sortimentet genomgår en omfattande förändring. Under hösten 2019 lanseras två helt nya båtmodeller: Den populära T-serien utökas med lillasystern Finnmaster T6 och R-seriens nya tillskott är Finnmaster R6. Dessutom förnyas namnen på Finnmaster 55 SC till S5 och Finnmaster 55 BR till R5. Samtidigt uppdateras samtliga Finnmaster modeller med utrustning för bekvämare och tryggare turer på sjön.

Finnmaster T8 – Motor Boat Awards 2019-finalist

8.4.2019

Finnmaster T8 är nominerad till det prestigefyllda priset Motor Boat Awards i Sportsboats & RIBS-kategorin. Vinnarna publiceras 7.5.2019 under prisceremonin i London.

Läs mer om Finnmaster T8 >>

Läs mer om Motor Boat Awards >>

Finnmaster T8 2019 Motor Boar Award finalist

Finnmaster Husky R5 – Best of Boats 2017 Award -vinnare

24.11.2017

Finnmaster Husky R5 vinner Best of Boats 2017 –priset i klass ”Best for Beginners” med följande motivering: Enkel att använda och underhålla, tydlig planlösning, utmärkta och trygga sjöegenskaper samt att man får mycket kvalitet för pengarna.

Mer information om Finnmaster Husky R5 >>

Mer information om Best of Boats Award 2017 >>

Finnmaster Husky R5

Finnmaster finns nu på sociala media

14.1.2016

Gilla och följ Finnmaster på Facebook och Instagram. Vi uppdaterar regelbundet information om nyheter, mässor, kampanjer osv.

 

Finnmaster Husky R8s

FINNMASTER T7 –TESTVINNARE!

19.8.2015

I Vi Båtägare 9/2015 valdes Finnmaster T7 som vinnare i jämförelsetest för fem day cruiser (Finnmaster T7, Askeladden C75 Cruiser, Flipper 760 DC, AMT 230 DC och Yamarin 68 DC).

Enligt testen har T7 grymma sjöegenskaper i hård vind, tyst skrov, mysigaste ruffen och en makalös sittbrunn. Lägg till kvalitetskänsla så har vi en vinnare.

Läs hela testen här >>

Nya T7 segrare i kategorin Shuttle and Picnic

11.2.2015

Nu kan vi stolt meddela att Finnmaster T7 vann i kategorin Shuttle and Picnic båtar under förra veckans internationella båtmässa i Helsingfors.

Det som avgjorde var framförallt att T7 levde upp till juryns högt ställda förväntningar. Allt från design och konstruktion till hur väl man kan utnyttja båtens utrymmen, funktionalitet och ergonomi fick juryn att le euforiskt.

T8 – Motor boat of the year

13.1.2015

Igår vann Finnmaster T8 det prestigefyllda priset Motor Boat Award i London. T8 tog hem vinsten i sportsbåtsklassen. Kategorin är inte bara en av de svårare att vinna med tanke på den breda konkurrensen i detta specifika segment. Vinnaren valdes dessutom på de tester som samtliga finalister utsattes för av de ledande brittiska tidningarna Motor Boat & Yachting och Motor Boats Monthly.

Främst tyckte juryn om T8:ans utmärkta köregenskaper samt att vi lyckats kombinera sportighet med praktiska detaljer för hela familjen. Ytterligare plus var kabinen som har dubbelsäng och en separat toalett samtidigt som den känns luftig och ovanligt ljus för att vara en day cruiser. Även sittbrunnen ansågs vara den bästa som juryn hade sett i denna storleksklass.